Žula jako materiál.
Žula spadá společně s dřevěnou masivní deskou do skupiny přírodních materiálů. Hlavní výhodou tohoto přírodního materiálu je, že oproti masivní dřevěné dsesce je mnohem odolnější. Uvažujete-li o pracovní desce z žuly, potěším Vás tím, že v České republice se můžete setkat z mnoha různými zpracovateli žuly a různým kamenictvím, které nabízejí různé typy žul.
Žula je přírodním materiálem, který se hodí nejen do kuchyně, ale může vás provázet celým domovem, tj. lze sladit parapety, schodiště, koupelnu či dlažbu. Jestliže v kuchyni plánujete barový pult či stolek, je možné i toto posezení nechat vyrobit z žuly.
Jaké druhy žuly máme?
Vše záleží na tom, o jaký dekor žuly máte zájem a kolik finančních prostředků na tuto pracovní desku budete chtít investovat.
Vlastnosti žulové pracovní desky.
Velikou výhodou pracovní desky z žuly je, že lze na ni krájet a je odolná proti teplotě - na žulovou pracovní desku můžete klidně položit kuchyňské náčiní právě vytáhlé z trouby, či rozpálenou pánev (teplota i 250° C).
Práce na žulové pracovní desce může být někdy krapek nepříjemná a to hlavně z toho důvodu, neboť je tato pracovní deska oproti ostatním pracovním deskám opravdu chladná na dotek. Jídelní či barový stůl lze však vyhřívat a posezení je poté příjemnější.
Jestliže se budete o žulovou pracovní desku správně starat, můžeme tvrdit, že vám žulová pracovní deska vydrží několik desítek let.
Rozměry pracovní desky z žuly
Klasické pracovní desky se nejčastěji vyrábějí v hloubce 60 cm. Pracovní desky z žuly se však nejčastěji vyrábějí o hloubce cca 150x250 cm. Spoje pracovní desky z žuly jsou vždy důkladně zalepené a jsou vždy v rovině, takže takřka nejdou vidět.
Usazení kuchyňských spotřebičů na žulovou pracovní desku
Kuchyňské spotřebiče se do žulové pracovní desky osazují buď zespoda, nebo seshora. Velice zajímavým prvkem u této pracovní desky je, že si dřez můžete nechat vyrobit rovněž z žuly a odkapávací plochu si můžete nechat vyrobit jako leštěné drážky v pracovní desce.
Údržba pracovní desky z žuly
Údržba pracovní desky z žuly je opravdu snadná. Jestliže si žulovou pracovní desku polijete například octem, ihned ocet utřete. U světlejších odstínů žuly doporučujeme impregnovat speciálními přípravky. Jestliže se Vám na pracovní desce objeví vodní kámen, můžete ho lehce smýt málo koncentrovanou kyselinou citrónovou. V konečné fázi údržby vždy pracovní desku opláchněte vodou a utřete dosucha. Nezapomínejte, že žula není nerozbitná, a proto buďte opatrní na pády těžkých předmětů, které mohou žulovou pracovní desku poničit.
Výhody pracovní desky z Žuly
- vysoká odolnost proti poškrábáním či vysokým teplotám
- široká nabídka dekorů žuly
- luxusní vzhled celé pracovní desky
- snadná údržba - běžné nečistoty se smývají teplou vodou, větší nečistoty odstraňujeme škrabkou
- povrch pracovní desky lze přebrousit a obnovit tak její původní lesk
Nevýhody pracovní desky z Žuly
- vysoká cena pracovní desky
- velká hmotnost pracovní desky
- žula je chladná na dotek
- spoje nelze vyrobit bez spár
- vysoká tvrdost žuly, téměř nezničitelný materiál
- náročnější doprava a instalace (vysoká hmotnost pracovní desky)