Masiv je přírodní materiál pro náročné
Když se řekne masiv, mnoho z nás si představí domov a přírodu. Kuchyňské sestavy z masivu si nechávají vyrábět buď náročnější klienti, nebo ti, kteří si domov nedovedou představit jinak než pouze z přírodních materiálů. Výrobci kuchyní nabízejí často dýhované kuchyně, ne kuchyně přímo z masivu. Velikou výhodou dýhy je, že vypadá stejně jako masiv a je stabilnější a to z důvodu dřevovláknité desky. Druhou nespornou výhodou je, že je dýha levnější a lehčí než masiv.
Jestliže se však rozhodnute pouze pro masiv, mějte na paměti, že dubový masiv mnohdy znamená dubová dýha nanesená na smrkové masivní nosné desce. Ve výsledku máte celomasivní kuchyň, ne však masivní dubová, neboť masivní dubová kuchyň by byla velmi drahá a těžká. Co se korpusů týče, tak jsou většinou vyráběny z lamina.
Na trhu máme širokou nabídku dřevin, kterými mohou být olše, buk, třešeň, dřeviny exotických ořechů, třešní či exotické tropické zebrano nebo wenge. Nejčastější metodou úpravou dýhy je lakování či moření dýhy, avšak se můžeme setkat s nákladnější metodou, jako je kartáčování a barvení dýhy.
Mnoho z vás si může myslet, že dýhované kuchyně patří ke kuchyním rustikálním či kuchyním klasickým, nicméně dýhovaná kuchyň může být ryze moderní, např. kombinace exotické dýhy a laku.
Výhody kuchyňských dvířek z dýhy
- přírodní materiál (věštinou se používá mikrodýha)
- široká nabídka odstínů moření
- možnost výroby prvků do oblouku (ohýbání dřeva)
- vysoká estetická hodnota
- časem získání patiny (rustikální kuchyně)
- dřevo je částečně opravitelné (dvířko lze přebrousit a znovu přelakovat)
Nevýhody kuchyňských dvířek z dýhy
- náročná údržba - nutné pravidelně provádět údržbu pomocí přípravku na dřevo
- vysoká cena dvířek kuchyně
- barva dřeva i přes použití kvalitních laků tmavne