Kdy obklad do kuchyně instalovat?
Vše je závislé na tvaru naší nové kuchyně. Většinou si všichni myslíme, že je samozřejmě logické kuchyň obložit před její samotnou instalací. Ale nyní si představme záludnosti, jako jsou například různé výšky obkladu u digestoře, různé výšky obkladů u zvýšeného dřezu či sníženého vaření nebo ukončení barového pultu.
Před samotnou výrobou kuchyně se samozřejmě vše dá do posledního detailu naplánovat, avšak realita je někdy skutečně jiná. Praxe se zde rozchází s teorií. Jestliže je tvar kuchyně složitější, doporučujeme nejprve kuchyň namontovat, a poté kuchyň obložit. Nemějte strach, kuchyň se jednoduše dá překrýt igelitem a kuchyňská dvířka jdou také hravě sundat. Tento postup zajistí nejpřesnější výsledek.
Jak obklad do kuchyně instalovat?
Musíme se rozhodnout, jaký formát obkladu zvolíme. Je třeba počítat také se vzdálenostmi mezi pracovní deskou a spodní hranou horních skříněk a to kvůli návaznosti horních hran horních skříněk s horní hranou vysokých skříní. Tato vzdálenost je většinou 50 cm široká. Myslíme také na těsnící lištu mezi spodní hranou obkladu a pracovní deskou, která je vysoká cca 1 - 3 cm.
Na obrázku je vyfocena naše moderní kuchyň Mosaic červená.
Postupujeme takto, aby obklad nebyl výš, než je spodní hrana horních skříněk. Horní skříňky by měly na obklad dosednout - jen tak budou ideálně přiléhat bokem korpusu na zdi. Také je důležité, aby obklad nevedl za pracovní desku! Pokud máte kuchyň ve tvaru písmene "L" nebo rovnou kuchyň, tak v tomto případě obklad za kuchyní nevadí. Ale pokud máte kuchyň ve tvaru písmene U, a ke všemu sevřenou mezi zdmi, potom mohou právě dvě stěny rázem zúžit prostor i o 2 cm.
Horní kuchyňské skříňky musí být ve vodováze, proto tak musí být i provedený obklad. Jestliže nemáte rovnou podlahu, obklad od ní může být v různých místech vzdálen jinak daleko.