Montáž spodních kuchyňských skříněk
Montáž spodních kuchyňských skříněk je daleko snadnější, než zavěšení horních kuchyňských skříněk. Je to hlavně z toho důvodu, neboť spodní skříňky jsou postaveny na stavitelných nožkách na zemi a jsou vzájemně prošroubované.
Problém může však nastat, když se budeme snažit upevnit samostatně stojící mělké kuchyňské skříňky do plovoucí podlahy. V tomto případě je náročné dodržet nutnou diletaci, kdy není možné jednoduše kuchyňskou skříňku prošroubovat vrutem skrz její dno a podlahu do hmoždinky umístěné v betonu.
Problémem může také být podlahové vytápění (elektrické, teplovodní), kdy vrutem může dojít k jejímu poškození. Proto při plánování podlahového vytápění pamatujte na to, že by topení nemělo vést pod kuchyňskou sestavou. V případě, že je podlahové vytápění umístěné pod kuchyňskou sestavou, vyřešíme tento problém tak, že prostor pod kuchyňskou sestavou budeme odvětrávat. A to docílíme tak, že kuchyňská sestava bude stát na nožičkách, anebo v soklu umístíme otvory pro větrání. Nesmíme však zapomenout na vestavnou ledničkou, kde by za žádnou cenu nemělo být vytápění.
Zavěšení horních kuchyňských skříněk
U horních kuchyňských skříněk je montáž mnohem složitější, protože jsou pověšeny na zdi, které jsou ve většiny případů takové, jaké si je zrovna nepředstavujeme.
Umakartové zdi - Někdy se můžeme setkat s tím, že musíme připevnit horní skříňky na umakartové jádro. Problémem je, že dvě vrstvy tenkého umakartu spojené polystyrenem nemohou opravdu kuchyňské skříňky udržet. Nejde o váhu samotné kuchyňské skříňky, jde o váhu kuchyňské skříňky včetně nádobí. Tento problém se dá však vyřešit a to tak, že kuchyňské skříňky zavěsíme nejprve na pevnou dřevotřískovou desku. Jinými slovy je lepší nejprve postavit tzv. předstěnu, na kterou již kuchyňskou sestavu věšíme. Druhým řešením může být připevnění pruhu nosné desky na umakart.
Na obrázku lze vidět naši moderní kuchyň Elegant černo-bílá 1.
Zdi z duté cihly - Další problematickou variantou jsou stěny z duté cihly, ve kterých špatně drží hmoždinky. V takovém případě je nutné dutinu cihly vyplnit buď tmelem, popřípadě na trhu máme možnost zakoupit speciální hmoždinky s kotvou, která nám tento problém vyřeší. Tyto speciální hmoždinky jsou nejčastěji používány k připevňování skříněk k pevným, tenkým deskám. Tyto hmoždinky fungují na takovém principu, že je zasuneme do otvoru a utahováním vrutu se rozepne na druhé straně desky kotva. Dalším speciálním řešením v extrémně problematických podmínkách mohou být chemické hmoždinky, které po dotažení prasknou, a poté vyteklá směs ztvrdne.